10-22 42
  • 9.

NIT Nitra
    4-28 36

Druhý prípravný zápas Slovenska s Portugalskom bol opäť dramatický do samotného záveru, ale po výsledku 76:74 sa radoval z víťazstva súper. V novembri pokračujú pre zverencov trénera Aramisa Nagliča kvalifikačné boje o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy, čaká ich dvojzápas so Španielskom (22. novembra doma a 25. novembra vonku).

Oproti prvému meraniu síl s Portugalskom prišlo k zmenám v slovenskej zostave, chýbal Mokráň s Hlivákom, ale k dispozícii už bol Rožánek. Súper sa však poučil zo štvrtkového diania a od úvodu bol na palubovke lepším tímom. Slováci boli v pozícii, keď sa museli doťahovať, ale trápil ich doskok a útočná efektivita. Po prvej 10-minútovke prehrávali tesne – 13:17. Druhá štvrtina bola v znamení občasných výpadkov koncentrácie domácich, čo skúsenejšie Portugalsko nekompromisne trestalo a vypracovalo si dvojciferný náskok. Po prvom polčase svietilo na tabuli skóre 30:37 zo slovenského pohľadu.

Po prestávke nastúpili zverenci trénera Aramisa Nagliča ako vymenení, úsekom 8:2 sa vrátili do boja o víťazstvo a razom stiahli manko na rozdiel jedného útoku. Hostia v správnej chvíli ale zareagovali a nepripustili obrat, v priebehu pár momentov sa im opätovne podarilo odskočiť. Slováci síce mali herné sebavedomie, ale pred záverečnou periódou bol stav stále nepriaznivý – 52:59. Vstup do štvrtej štvrtiny opäť patril domácim, priblížili sa na rozdiel bodu. Malovec dokonca dokázal päť minút pred koncom vyrovnať na 63:63, ale potom sa dostalo k slovu Portugalsko. Dôležitý okamih prišiel 90 sekúnd pred koncom, Láštic dostal domáci tím prvýkrát v zápase do vedenia. O všetkom sa rozhodlo v samotnom závere, hrdinom sa stal v tomto prípade portugalský Lisboa.

Prípravný zápas:

Slovensko – Portugalsko 74:76 (13:17, 17:20, 22:22, 22:17)

Slovensko: Malovec 22, Volárik 10, Zelizňák 7, Balogh 2, Rožánek 0 (Hronský 13, Szabó 9, Novák a Páleník po 4, Láštic 3)

Najviac bodov – Portugalsko: Lisboa 21, Delgado 9, Da Silva 7

TH: 31/15 – 24/16, Fauly: 23 - 27, Trojky: 9 - 4, Rozhodovali: Tomašovič, Bartoš, Uhrin

Povedali po zápase:

Aramis Naglič, tréner Slovenska: „Nebolo to vôbec ľahké, bolo možné vidieť hráčsky deficit. Chýbal nám Hlivák, Mokráň nemohol, ale klobúk dole pred chlapcami, že to vydržali. Bolo to náročné po stránke energie. Portugalsko hrá dosť intenzívne, hrali s kompletnou zostavou. Gratulujem chlapcom, je to 1:1 na zápasy, čo si myslím, že je fér.“

Maroš Zelizňák, hráč Slovenska: „Som veľmi šťastný, že to takto dopadlo s premiérou. Naposledy som hral za reprezentáciu v tíme do 20 rokov, čo bolo pred piatimi rokmi. Mal som nejaké zdravotné problémy, ale som veľmi šťastný, že som tu mohol byť. Prišli aj prvé body, to je skvelé.“

Juraj Láštic, hráč Slovenska: „Je to úžasný pocit, hlavne keď si pomyslím, že som nebol v žiadnej mládežníckej reprezentácii Slovenska a prvé body tak prišli až medzi mužmi. Som rád, že to prišlo teraz a budem na to spomínať do konca života.“